Electrochemistry Buffers
Buffer solutions suitable for use as reference and calibration standards for measuring pH values.
Quantity
- (4)
- (2)
- (1)
- (234)
- (12)
- (2)
- (2)
- (66)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (105)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (16)
- (3)
- (6)
- (3)
- (2)
- (38)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (165)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (46)
- (4)
- (5)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (341)
- (1)
- (4)
- (21)
- (8)
- (9)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
Physical Form
- (28)
- (11)
- (1)
- (1)
- (894)
- (2)
- (5)
- (25)
pH
- (1)
- (3)
- (2)
- (11)
- (2)
- (1)
- (5)
- (5)
- (3)
- (5)
- (1)
- (15)
- (2)
- (4)
- (49)
- (14)
- (5)
- (8)
- (6)
- (5)
- (4)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (14)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (13)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (21)
- (1)
- (3)
- (6)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (3)
- (6)
- (3)
- (3)
- (9)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (41)
- (2)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (23)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (12)
- (6)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (9)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (17)
- (8)
- (6)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (5)
- (12)
- (1)
- (1)
- (2)
- (23)
- (4)
- (4)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (2)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (64)
- (16)
- (12)
- (4)
- (25)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (2)
- (10)
- (3)
- (3)
- (6)
- (2)
- (5)
- (4)
- (18)
- (15)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (14)
- (4)
- (7)
- (1)
- (11)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
Solution Type
- (2)
- (328)
- (1)
- (8)
- (1)
- (35)
- (1)
- (14)
- (28)
- (4)
- (2)
- (6)
- (219)
- (1)
- (1)
For Use With (Application)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (6)
- (16)
- (1)
- (369)
- (1)
- (14)
- (1)
- (13)
- (4)
- (1)
- (5)
- (5)
- (11)
- (76)
- (2)
- (14)
- (50)
- (15)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
76
–
90
of
1,641
results
| Linear Formula | KHC8H4O4 |
|---|---|
| Color | Colorless |
| Traceability to NIST | Traceable to NIST |
| Physical Form | Liquid |
| Chemical Name or Material | Buffer Solution pH 5.0 at 25°C |
| Grade | Certified |
| Identification | Passes Test |
| Density | 1g/mL |
| CAS | 67-56-1 |
| Health Hazard 3 | GHS P Statement If in contact with skin or eyes, rinse thoroughly with water for 15-20 minutes. If swallowed, get medical attention. |
| Decomposition Information | Formaldehyde; Carbon monoxide; Carbon dioxide |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement Solution is not hazardous. |
| Solubility Information | Soluble in water |
| pH | 5.00 ±0.01 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Formula Weight | 204.23 |
| Specific Gravity | 1g/mL |
| CAS Max % | 0.005 |
| Linear Formula | KCl |
|---|---|
| Color | Colorless |
| Traceability to NIST | Traceable to NIST |
| Physical Form | Liquid |
| Chemical Name or Material | Buffer Solution pH 2.0 at 25°C |
| Grade | Certified |
| Identification | Passes Test |
| Density | 1g/mL |
| CAS | 7647-01-0 |
| Decomposition Information | Hydrogen chloride |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement Causes skin and serious eye irritation. |
| Solubility Information | Soluble in water |
| pH | 2.00 ±0.01 |
| Health Hazard 1 | Warning |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Formula Weight | 74.55 |
| Specific Gravity | 1g/mL |
| CAS Max % | 0.04 |
Micro Essential Lab Hydrion™ Buffer Chemvelopes
Powdered ingredients make precision buffers: ±0.02pH at 25°C
Fisher Scientific Buffer-Pac Color-Coded Solutions (Certified), Fisher Chemical
CAS: 50-00-0 Molecular Formula: CH2O Molecular Weight (g/mol): 30.03 MDL Number: MFCD00003274 InChI Key: WSFSSNUMVMOOMR-UHFFFAOYSA-N PubChem CID: 712 ChEBI: CHEBI:16842 IUPAC Name: formaldehyde SMILES: C=O
| PubChem CID | 712 |
|---|---|
| CAS | 50-00-0 |
| Molecular Weight (g/mol) | 30.03 |
| ChEBI | CHEBI:16842 |
| MDL Number | MFCD00003274 |
| SMILES | C=O |
| IUPAC Name | formaldehyde |
| InChI Key | WSFSSNUMVMOOMR-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | CH2O |
Potassium phosphate, monobasic, for HPLC
CAS: 7778-77-0 Molecular Formula: H2KO4P Molecular Weight (g/mol): 136.08 MDL Number: MFCD00011401 MFCD00147253 InChI Key: GNSKLFRGEWLPPA-UHFFFAOYSA-M IUPAC Name: potassium dihydrogen phosphate SMILES: [K+].OP(O)([O-])=O
| CAS | 7778-77-0 |
|---|---|
| Molecular Weight (g/mol) | 136.08 |
| MDL Number | MFCD00011401 MFCD00147253 |
| SMILES | [K+].OP(O)([O-])=O |
| IUPAC Name | potassium dihydrogen phosphate |
| InChI Key | GNSKLFRGEWLPPA-UHFFFAOYSA-M |
| Molecular Formula | H2KO4P |
| MDL Number | MFCD00146206 |
|---|---|
| Solubility Information | Soluble in water (121mg/ml at 20°C). |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 8.0 |
| Chemical Name or Material | Sodium phosphate buffer soln. |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Concentration | 0.5 M |
pH 7 Buffer Standard, SPEX CertiPrep™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
ISO/IEC Guide 34 Certified, NIST-Traceable Certified Reference Material
| Chemical Name or Material | pH 7 Buffer Standard |
|---|
| For Use With (Equipment) | pH Meter and Electrode |
|---|---|
| Physical Form | Liquid |
| pH | 11 |
| CAS Min % | 0.11 |
| Concentration | 1X |
| For Use With (Application) | Calibration |
| Solution Type | pH Buffer |
| CAS Max % | 0.11 |
| Absorbance | Pass Test |
|---|---|
| Name Note | Traceable to NIST |
| pH | 9.98 to 10.02 |
| Chemical Name or Material | Buffer solution, pH 10.00 |
| Grade | Certified |
| Identification | Pass Test |
pH 4 Buffer Standard, SPEX CertiPrep™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
ISO/IEC Guide 34 Certified, NIST-Traceable Certified Reference Material
| Chemical Name or Material | pH 4 Buffer Standard |
|---|
| Name Note | Phosphate buffer, traceable to NIST, ready to use |
|---|---|
| CAS | 7647-14-5 |
| MDL Number | MFCD03097944 |
| Solubility Information | Solubility in water: miscible. |
| Chemical Name or Material | Buffer solution pH 7 |
| Density | 1.0000g/mL |
| Specific Gravity | 1 |
| CAS | 7732-18-5 |
|---|---|
| MDL Number | MFCD03097944 |
| Packaging | Plastic bottle |
| Chemical Name or Material | Buffer solution pH 7 |
| Merck Index | 14, 7659 |
| Molecular Formula | H2KO4P |
| Formula Weight | 136.09 |
| Vapor Pressure | 14mmHg at 20°C |